preloader
  • Sz3 kontra Sz5 część 1

blog-thumb

W SZARPie są do dyspozycji dwa rodzaje baz danych. Sz3 to baza, która działa na ciepłowniach od lat. To rozwiązanie szyte na miarę potrzeb branży ciepłowniczej - to niezawodna i dojrzała baza, która nie wymaga od nas już nakładów pracy. Niestety czas mija nieubłaganie, a technologie bardzo szybko się rozwijają i oferowana przez sz3 specyfikacja przestaje wystarczać.

Baza sz3 domyślnie obsługuje wartości zmiennych maksymalnie 16-bitowych – czyli wartości około od -32 tysięcy do 32 tysięcy, więc aby obsłużyć większe wartości, które docierają do systemu (w szczególności zdarza się, że liczniki ciepła/energii przekraczają wartość zmiennej 16-bitowej) mamy możliwość składania dwóch zmiennych 16-bitowych w jedną 32-bitową. Wtedy możemy zapisać dane o większych wartościach - niestety kosztuje nas to więcej czasu podczas konfiguracji takiego pomiaru.

Rys.1 Liczba możliwych wartości do zapisania w zmiennych o różnej liczbie bitów.

Nasze nowe rozwiązanie - baza sz5 - domyślnie obsługuje wartości 64-bitowe - pozwala na zapis wielokrotnie większych wartości niż sz3 i w dodatku z wyższą precyzją. Dodatkowo baza wydajnie kompresuje zapisywane dane przez co mamy możliwość archiwizowania większej ilości danych na dysku o tej samej wielkości.

Ograniczeniem jest także częstotliwość zapisów do bazy danych. Parametry w bazie sz3 zapisywane są z kwantem 10-minutowym. Ma ona co prawda podgląd do danych 10-sekundowych, ale nie są one przechowywane w systemie na stałe, mają swój termin przydatności, przechowywane są przez okres 3 miesięcy. Baza sz5 natomiast zapisuje dane 10-sekundowe domyślnie na stałe. Architektura wedle której zaplanowaliśmy tę bazę pozwala nam na ewentualną jego rozbudowę o jeszcze mniejszy kwant! Dla przykładu o próbki 1-sekundowe - chociaż w przemyśle ciepłowniczym zapewne żadne urządzenie nie robi pomiarów tak często, żeby było to aktualnie potrzebne. Dodatkowo nową bazę zaprojektowaliśmy tak, żeby współpracowała z dotychczasowymi narzędziami systemu SZARP bez potrzeby żadnych ich modyfikacji.

Rys.2 Architektura SZARPa z nową bazą sz5

Na powyższym schemacie pojawia się magiczne słowo „InfluxDB” – więcej o nim w kolejnym wpisie.