Zapotrzebowanie na architekturę serwerową typu high availability u naszych klientów ewoluuje w czasie, tak jak i dostępne technologie sieciowe i oprogramowanie.
Nasz klaster serwerowy Newterm HA² opracowaliśmy bazując na doświadczeniach z poprzednich wdrożeń oraz research’u dostępnych technologii. Opracowany w 2013 klaster dwóch węzłów HA był rozwiązaniem ograniczonym przez liczbę fizycznych serwerów - wówczas były to dwie maszyny. W opracowanej w 2021 architekturze wykorzystaliśmy możliwości jakie daje użycie najmniejszej nieparzystej liczby węzłów klastra - trzech serwerów fizycznych.
Porównanie graficzne rozwiązania 2013 oraz Newterm HA² (2021):
Zastępowane rozwiązanie 2013 to:
Rozwiązanie Newterm HA² (2021) to:
Zaimplementowane rozwiązanie zapewnia całkowite zabezpieczenie przed wystąpieniem split brain w oparciu o sprawdzone oprogramowanie corosync/DRBD. Jednocześnie zachowaliśmy cenioną przez naszych klientów i jedną z najważniejszych cech naszego dotychczasowego klastra: automatyczną migrację maszyn wirtualnych w przypadku awarii serwera bądź sieci. Jest to cecha szczególnie ważna w konfigurowanych przez nas instalacjach przemysłowych, gdyż pozwala na zminimalizowanie przerwy w rejestracji danych w systemie SCADA SZARP w przypadku awarii sprzętu, a jednocześnie zwalnia załogę obiektu przemysłowego od konieczności ciągłego monitorowania działania systemu informatycznego. W szczególności ze względu na tę cechę zdecydowaliśmy się pozostać przy sprawdzonym przez nas oprogramowaniu corosync/DRBD/Pacemaker, odrzucając inne istniejące na rynku systemy takie jak w szczególności Proxmox/Ceph.