preloader
  • Forging the assets for Industry 4.0

Newtermowe podejście do projektowania rozwiązań automatyki przemysłowej

blog-thumb

Newterm od początku swojego istnienia stawiał na innowacyjne i praktyczne podejście do zadań. Jako jedna z pierwszych firm postawiła na wysokopoziomowe sterowniki obsługujące proces technologiczny pozostawiając sterownikom PLC to co robią najlepiej – szybką obsługę sygnałów. Zespół Projektowy Newtermu również chętnie łączy swoje rozwiązania mechaniczne z całkowicie autorskim programem UI – Knlib-ui, co pozwala obsłudze na intuicyjne i pełniejsze sterowanie procesem technologicznym. Obecnie zespół projektowy ma za sobą wiele rozbudowanych projektów zawierających takie rozwiązania jak wyspy, wielo-ekranowe wyświetlacze, sterowniki bezpieczeństwa czy redundantne sterowniki. Tworzenie takich innowacyjnych produktów wymaga solidnego i elastycznego narzędzia, które pozwala na uporządkowane i czytelne tworzenie projektu. Na ten moment ZPN korzysta z programu ECAD przygotowanego przez firmę EPLAN.

Logo Eplan P8

Firma EPLAN działa od 1984 roku i ma siedzibę w Niemczech w Monheim am Rhein (jednym z miast partnerskich Malborka) i jest najbardziej znane ze swojego programu ECAD Eplan Electric. Sama firma ma ponad 50 przedstawicieli na całym świecie, dzięki czemu wokół samego programu urosła pewna społeczność, co pozwala szybko rozwiązać jakiś mniejsze trudności z niektórymi funkcjonalnościami.

Tworzenie połączenia elektrycznego

Największym ułatwieniem jest jednak automatyczne tworzenie połączenia na podstawie zdefiniowanych punktów. Pozwala to na łatwą modyfikację i rozwój projektu. Znacznie zmniejsza to też czas potrzebny na przygotowanie dokumentacji i właściwie zabezpiecza przed tworzeniem ścieżek idących donikąd.

Data Portal

Jednym z największych utrudnień przy tworzeniu projektu, jest odwzorowanie wszystkich elementów zawartych w projekcie. W dużym projekcie łatwo jest pomylić się w oznaczeniu jakiegoś elementu, lub ilości wejść/wyjść. Z pomocą przychodzi tutaj Eplan Data Portal. W programie P8 Electrical zaimplementowana jest przeglądarka elementów mającą w sobie dziesiątki tysięcy różnych produktów większych producentów, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu i tym samym poświęcić go na dopracowanie projektu. Nawet jeżeli danego elementu nie ma w bazie, można również prosto go sobie dodać wraz z wymiarami, producentem, dostawcą i różnymi innymi opcjami. Wymiary elementów przydają się przy planowaniu rozmieszczenia szafy automatyki, co znacznie ułatwia pracę monterom.

QR Code

Ciekawym dodatkiem jest możliwość generowania QR-kodów i zamieszczenie ich w dokumentacji. Jest to świetne narzędzie w erze masowego dostępu do informacji w internecie. Każdemu z nas zdarzyło się szukać dokumentacji urządzenia będąc na miejscu instalacji, a odnalezienie właściwej może czasem przysporzyć trochę kłopotu. Tym prostym trikiem ułatwiamy pracę z naszą dokumentacją.

Archiwizacja Projektu

Podczas zarządzania wieloma projektami edytowanymi przez nawet nieliczną grupę osób poważnym wyzwaniem staje się odpowiednia archiwizacja projektów, umożliwiająca ponowną jej edycję. Program P8 pozwala na taką właśnie archiwizację, dzięki czemu cały projekt jest zamknięty w jednym pliku i ułatwia to zamknięcie wszystkiego w repozytorium. Wszystkie projekty bez problemu otwierają się na różnych stacjach roboczych z różnymi systemami operacyjnymi. Ważnym czynnikiem jest również niezawodność mechanizmu przywracania i archiwizacji projektów, nie zdarzyło się w historii zespołu aby projektant natrafił na problem z otwarciem projektu, co niestety w przypadku niektórych narzędzi się zdarzało. Jeżeli jeszcze doda się rozbudowane opcje eksportu projektu do pdf, zawierające min. ustawienie odpowiednich marginesów (niezbędna opcja przy późniejszym przygotowaniu dokumentacji do druku) daje to narzędzie którego produktu mogą być łatwo i szybko przetwarzane przez osoby nie będące bezpośrednio w zespole projektowym.

Co Dalej?

Czy Zespół Projektowy Newterm pozostanie przy programie EPLAN P8? Na to pytanie nie można jednoznacznie dopowiedzieć, gdyż ciągle szukamy lepszych rozwiązań. Jednak ZPN korzystał z wielu programów wspomagania inżynierów przy projektowaniu elektrycznym i zebrane doświadczenia wskazują Eplan jako najlepsze dostępne narzędzie.