preloader
  • Komputer RPI HATSet Newterm

blog-thumb

Czym jest popularny minikomputer Raspberry Pi, zwany potoczniej RPI lub „malinką”, nie trzeba tłumaczyć żadnemu dorosłemu majsterkowiczowi. Nie tylko jego funkcjonalność, identyczna jak w każdym komputerze PC, ale przede wszystkim wymiary, które są zbliżone do karty kredytowej, dają niesamowite możliwości minimalizacji przestrzeni potrzebnej to tworzenia projektów opartych na tym minikomputerze. W Raspberry Pi znajduje się uniwersalne złącze rozszerzeń GPIO, do którego można podpiąć dodatkowe nakładki lub nowe podzespoły elektroniczne. Dzięki przystępnej cenie oraz nieskończonym możliwościom, jakie daje minikomputer RPI powstała przystawka RPI HATSet produkcji Newterm przeznaczona do współpracy z komputerem Raspberry Pi 3. Wygląd przystawki prezentuje się następująco: (rys. 1 i rys. 2)

Rys. 1 Rozmieszczenie elementów przystawki

Rys. 2 Zdjęcie przystawki RPI HAT

Co daje nam przystawka? Poniżej jej najważniejsze cechy:

  • zasilanie komputerka Raspberry Pi 3 5VDC poprzez piny GPIO,
  • interfejs RS232 lub RS485 (do wyboru przełącznikiem) dla portu /dev/ttyAMA0,
  • złącze do przejściówki Kamstrup-ng,
  • możliwość stosowania wyświetlaczy TFT, e-Paper, OLED,
  • pomiar temperatury na płytce HATa,
  • wyjście napięć 12V(1A) i 5V(1A) – np. do dodatkowego wyświetlacza,
  • zegar RTC (bateria CR2032),
  • zasilanie 24VDC.

Rys. 3 Przystawka zamontowana na komputerze RPI3

Przystawka HAT RPI3 została wyposażona w 3-kolorowy wyświetlacz typu E-paper o przekątnej 2,7” i rozdzielczości 264x176px. Dzięki technologii e-paper urządzenie nie męczy oczu. Uzupełnieniem jest czarna, stylowa obudowa wykonana z pleksi, która odprowadza ciepło z przeźroczystą ścianką na wyświetlacz. Na spodzie obudowy wmontowane jest złącze, które umożliwia montaż na szynie DIN. Dostępna jest również wersja wyposażona w 4 uchwyty magnetyczne neodymowe o średnicy 12mm, dzięki którym możliwe jest przytwierdzenie bezpośrednio do metalowej obudowy. Kompletny produkt zaprezentowana został na rys. 4.

Rys. 4 RPI HATSet

Początki produkcji sięgają 2017 roku, a nakładki Newterm RPI HATSet znajdują zastosowanie na obiektach ciepłowniczych. Czy to nam wystarczy? Nie. Najnowsze obudowy pasują do użycia w nich minikomputera w wersji Raspberry Pi 4 oraz planowana jest rozbudowa funkcji nakładki na ten model.