Rozdział zawiera różne drobnostki, które nie pasowały gdzie indziej.
Istnieje kilka możliwości testowania komunikacji między sterownikami:
Bezpośrednie wywołanie zapytania z konsoli. W tym celu na jednej konsoli należy uruchomić:
cat /dev/ttyS01 > /dev/consolea na drugiej konsoli uruchomić:
printf "%cP1%c",2,3 > /dev/ttyS01Należy oczywiście odpowiednio zmodyfikować wywołanie (w powyższym przykładzie identyfikator 1) i port (w przykładzie /dev/ttyS01, czyli COM2).
Wykorzystując jeden z trybów diagnostycznych demona rsdmn, których opis umieszczono poniżej
tryb single (s) służy do analizy przychodzących danych. Dzięki temu trybowi można sprawdzić czy sterownik wysyła dane, wartości poszczególnych parametrów oraz stwierdzić poprawność konfiguracji. Przykładowe uruchomienie demona rsdmn można przedstawić następująco:
/opt/szarp/bin/rsdmn s /dev/ttyA11lub w przypadku starszych wersji demona rsdmn
/opt/szarp/bin/rsdmn s 1 /dev/ttyA11gdzie 1 jest numerem linii demona (można go odszukać w pliku parcook.cfg. W tym trybie demon rsdmn nie przekazuje żadnych danych do programu parcook.
tryb diagno (d) jest trybem podobnym do trybu single z tą różnicą, że następuje "podłączenie" do segmentów pamięci dzielonej programu parcook przez co możliwe jest jednoczesne przekazywanie danych i ich gromadzenie np w pliku. W celu logowania danych do pliku należy:
Odszukać numer procesu interesującego nas demona rsdmn. Można to wykonać przy pomocy polecenia:
ps -ax | grep /dev/ttyA11
Zabić proces przy pomocy polecenia:
kill -9 1234gdzie 1234 numer procesu.
Uruchomić demona rsdmn przy pomocy polecenia:
/opt/szarp/bin/rsdmn d /dev/ttyA11 >/opt/szarp/logs/rsdmn_A11.log &
tryb watch (w) pozwala analizować bajt po bajcie dane wychodzące oraz przychodzące do demona rsdmn. Każda dana jest wyświetlona w postaci znakowej i szesnastkowej oraz opatrzona datą i godziną na wzór terminala hexadecymalnego. W tym trybie demon rsdmn nie przekazuje żadnych danych do programu parcook. Tryb ten jest przydatny do testowania komunikacji ze sterownikiem o nieznanej konfiguracji.
tryb ultra (u) jest trybem podobnym do trybu watch z tą różnicą, że następuje "podłączenie" do segmentów pamięci dzielonej programu parcook. Sposób wywołania demona rsdmn jest podobny do trybu diagno, zamieniając parametr d na u.
tryb verbose (v) jest podobny do trybu watch z tą różnicą że do budowania zapytania nie są pobierane żadne parametry z konfiguracji. Sposób wywołania można przedstawić następująco:
/opt/szarp/bin/rsdmn v1 /dev/ttyA11gdzie 1 jest identyfikatorem urządzenia.
tryb quiet (q) jest podobny do trybu verbose z tą różnicą że do sterownika nie są wysyłane żadne zapytania (tzw. tryb nasłuchiwania danych). Sposób wywołania można przedstawić następująco:
/opt/szarp/bin/rsdmn q /dev/ttyA11
Poprzedni | Spis treści | Następny |
Parametry demona rsdmn2 | Kompilacja programów technologicznych sterowników z wykorzystaniem skryptu verslin |