13.2.14. Parametryzowanie komentarza zmiennymi

Przy tworzeniu dokumentacji np. do funkcji bibliotecznych, które są używane w wielu systemach, przydatna jest możliwość sparametryzowania sekcji ogólnej komentarza (opis: Sekcja 13.2.10) oraz sekcji komentarzy dołączalnych (opis: Sekcja 13.2.11) zmiennymi, które są następnie rozwijane do różnych ciągów tekstu w zależności od dyrektyw podanych w komentarzu w programie, dla którego generowana jest dokumentacja. Użycie zmiennej ma postać:

%nazwa zmiennej%
                
Nazwa zmiennej może składać się z dowolnych znaków poza znakiem nowej linii, znakiem procenta (%), znakiem równości (=) oraz przecinkiem (,). Aby w komentarzu w programie, dla którego generowana jest dokumentacja, przypisać danej zmiennej określony tekst, należy użyć dyrektywy (zapisanej w całości w jednej linii):
<!-- subst (nazwa zmiennej 1 = wartość zmiennej 1, nazwa zmiennej 2 = wartość zmiennej 2) -->
                
Wartość zmiennej może składać się z dowolnych znaków poza znakiem nowej linii, znakiem równości (=) oraz przecinkiem (,). Do dyrektywy subst można podać dowolną liczbę par zmienna-wartość. Jeśli w komentarzu zostanie napotkana zmienna, dla której wcześniej nie zdefiniowano wartości do podstawienia, w komentarzu wynikowym zostanie umieszczona nazwa tej zmiennej. Aby całkowicie uniknąć przepisania do pliku wynikowego danej zmiennej, należy w dyrektywie subst przypisać jej wartość specjalną null. Poza zmiennymi definiowanymi przez użytkownika istnieje jedna, specjalna zmienna zdefiniowana w skrypcie docgen: %proclib% - służy ona do odwoływania się do plików znajdujących się w katalogu biblioteki procedur (opis: Sekcja 4.5) i powinna być używana zamiast ścieżek względnych w każdym przypadku, w którym konieczne jest odwołanie się do pliku tamże zlokalizowanego (np. w przy wstawianiu obrazków wspólnych dla wielu dokumentacji lub przy dołączaniu komentarzy z plików procedur).