W związku z tym, że wiele programów technologicznych posiada wiele wspólnych fragmentów kodu (np. funkcje realizujące określone algorytmy sterowania czy też funkcje pomocnicze), powstała biblioteka procedur, która skupia wspólny kod i pozwala go dołączać do odpowiednich programów. W bibliotece procedur znajdują się również wspólne dla wielu programów fragmenty dokumentacji do programów technologicznych, z których można korzystać wykorzystując możliwości skryptu docgen (pełny opis: Rozdział 13).
Biblioteka składa się z wielu plików nagłówkowych języka C, które mogą być dołączane do pliku źródłowego programu, w którym chcemy wykorzystać funkcje biblioteczne. Pliki nagłówkowe pogrupowane są w katalogi o czterocyfrowych nazwach oznaczających numer wersji biblioteki. W każdym z nich znajduje się pełen zestaw plików nagłówkowych dostępnych w bibliotece, a więc nie powinno być konieczności korzystania jednocześnie z dwóch różnych wersji. Ze względu na ewolucję biblioteki i ciągłe poprawianie zauważanych błędów zaleca się wykorzystywanie zawsze najnowszej dostępnej wersji.
W skład biblioteki wchodzą pliki o rozszerzeniu *.h. W jej obecnej wersji (1001) jest jeden plik common.h, w którym znajdują się funkcje wspólne dla wszystkich programów technologicznych oraz pliki o nazwach takich, jak czteroliterowe nazwy bazowe programów technologicznych (np. /proclib/1001/ppkz.h - /bytow/2313/1001/ppkzwyk.c). W nich znajdują się funkcje wykorzystywane przede wszystkim przez program technologiczny o tej samej nazwie bazowej oraz dokumentacja do tego programu technologicznego.
Oprócz tego, w każdym katalogu biblioteki znajduje się również podkatalog pics/, który zawiera grafiki używane w dokumentacji programów technologicznych. Również w ich przypadku znaczącą rolę odgrywa czteroliterowy początek nazwy pliku.
Poprzedni | Spis treści | Następny |
Zasady obowiązujące przy pisaniu programów technologicznych | Początek rozdziału | Sposób użycia biblioteki |