W pamięci EPROM można wyróżnić następujące struktury:
tabkfprg[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona packs_parameters_codes[]) - Tablica kodów funkcji w trybie programowania paczek czasowych.
tabcomprg[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona packs_parameters_comma_positions[]) - Tablica pozycji przecinka na wyświetlaczu WARTOŚĆ dla odpowiadającego kodu funkcji w trybie programowania paczek czasowych.
tabgrg[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona packs_parameters_upper_limits[]) - Tablica wartości maksymalnych, które mogą być wprowadzane do sterownika dla poszczególnych parametrów paczek czasowych.
tabgrd[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona packs_parameters_lower_limits[]) - Tablica wartości minimalnych, które mogą być wprowadzane do sterownika dla poszczególnych parametrów paczek czasowych.
tablcprg[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona packs_parameters_digits_numbers[]) - Tablica liczby cyfr, które mogą być zmieniane podczas wprowadzania wartości parametrów paczek czasowych.
tabdefault[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona packs_parameters_default_values[]) - Tablica wartości domyślnych poszczególnych parametrów paczek czasowych.
tabkfsta[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona constant_params_codes[]) - Tablica kodów funkcji w trybie programowania parametrów stałych.
tabcomsta[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona constant_params_comma_positions[]) - Tablica pozycji przecinka na wyświetlaczu WARTOŚĆ dla odpowiadającego kodu funkcji w trybie programowania parametrów stałych.
tabsgrg[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona constant_params_upper_limits[]) - Tablica wartości maksymalnych, które mogą być wprowadzane do sterownika dla poszczególnych parametrów stałych.
tabsgrd[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona constant_params_lower_limits[]) - Tablica wartości minimalnych, które mogą być wprowadzane do sterownika dla poszczególnych parametrów stałych.
tablcsta[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona constant_params_digits_numbers[]) - Tablica liczby cyfr, które mogą być zmieniane podczas wprowadzania wartości poszczególnych parametrów stałych.
tabstadef[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona constant_params_default_values) - Tablica wartości domyślnych poszczególnych parametrów stałych.
tabkfwyk[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona displayed_params_codes[]) - Tablica kodów funkcji wyświetlanych w trybie wykonywania programu w sterowniku.
tabcomwyk[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona displayed_params_comma_positions) - Tablica pozycji przecinka na wyświetlaczu WARTOŚĆ dla odpowiadającego kodu funkcji wyświetlanej w trybie wykonywania programu w sterowniku.
AdcInfo[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona ADC_channels_description) - Tablica konfigurująca wejścia analogowe sterownika. Każdy kolejny element tablicy odpowiada kolejnemu wejściu. Do definiowania typu wejścia należy użyć predefiniowanych stałych:
I0_20 - Typ wejścia prądowego 0..20 mA i jednocześnie 0..+/-10V (odpowiada zainstalowanej w sterowniku płytce z oznaczeniem I lub I 0..20 mA).
I4_20 - Typ wejścia prądowego 4..20 mA (odpowiada zainstalowanej w sterowniku płytce z oznaczeniem I lub I 0..20 mA).
PT3070 - Typ wejścia do współpracy z czujnikiem PT100 w zakresie temperatur -30..+70 °C (odpowiada zainstalowanej w sterowniku płytce z oznaczeniem 3070).
PT0200 - Typ wejścia do współpracy z czujnikiem PT100 w zakresie temperatur 0..200 °C (odpowiada zainstalowanej w sterowniku płytce z oznaczeniem 0200 lub 0200 2p).
PT0400 - Typ wejścia do współpracy z czujnikiem PT100 w zakresie temperatur 0..400 °C (odpowiada zainstalowanej w sterowniku płytce z oznaczeniem 0400).
PT0600 - Typ wejścia do współpracy z czujnikiem PT100 w zakresie temperatur 0..600 °C (odpowiada zainstalowanej w sterowniku płytce z oznaczeniem 0600).
U0_24 - Typ wejścia napięciowego 0..24 V (odpowiada zainstalowanej w sterowniku płytce z oznaczeniem U 0..24V)
tabwfwyk[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona displayed_params_values[]) - Tablica pozwalająca na przedstawienie wartości zmiennych na wyświetlaczu WARTOŚĆ. Kolejne element tablicy odpowiada kolejnym numerom funkcji. (Uwaga: indeks tablicy nie odpowiada numerowi funkcji).
ConstData (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona constant_param_value) - Zmienna reprezentująca wartość wyświetlaną na wyświetlaczu stałym.
ConstComa (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona constant_param_comma_position) - Zmienna reprezentująca pozycję przecinka dla wartości wyświetlanej na wyświetlaczu stałym.
DispData[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona display_panes_params_values[]) - Tablica pozwalająca na przedstawienie wartości zmiennych na dodatkowych panelach wyświetlaczy.
DispComa[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona display_panes_params_comma_positions[]) - Tablica umożliwiająca konfigurację pozycji przecinka na dodatkowych panelach wyświetlaczy.
tabadc[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona ADC_mesurments_values) - Tablica przechowująca wartości z wejść analogowych. Powinna być indeksowana predefiniowanymi stałymi ADC1..ADC12.
RSVals[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona reports_parameters_values[]) - Tablica przechowująca zmienne, które mają być wysłane jako parametry raportu do komputera. Wielkość tablicy mówi o ilości parametrów raportu.
ValQty (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona reports_parameters_number) - Zmienna określająca wielkość tablicy RSVals[].
NetRapQty (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona network_sent_parameters_number) - Zmienna określająca ilość parametrów odbieranych przez sterownik z sieci RS-485.
NetParQty (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona network_requested_parameters_number) - Zmienna określająca ilość parametrów wysyłanych do sieci RS-485.
NetParDef (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona network_requested_parameters_definitions[]) - Struktura definiująca zmienne, których wartości mają być wysyłane w do sieci RS-485.
impwin[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona impulse_inputs_computation_windows_sizes[]) - Tablica definiująca ilość zliczonych impulsów w czasie 0,1 s.
impmod[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona impulse_inputs_multiplication_factors[]) - Tablica definiująca mnożnik służący do przeliczania ilości zliczonych impulsów na fizyczną wartość mierzoną (np. litry przepływu).
GVal[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona impulse_inputs_computed_values[]) - Tablica pozwalająca na odczyt fizycznych wartości mierzonych przez wejścia impulsowe.
Gsum[] (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona impulse_inputs_impulses_numbers[]) - Tablica pozwalająca na odczyt sumarycznych ilości impulsów zliczonych z wejść impulsowych.
LED1-LED16 (w platformie 3000 i nowszych nazwane są one IMPULSE_OUTPUT_1-IMPULSE_OUTPUT_16) - Zmienne binarne umożliwiające sterowanie wyjściami binarnymi (diodami na manipulatorze oraz przekaźnikami) sterownika.
INP1-INP8 (w platformie 3000 i nowszych nazwane są one IMPULSE_INPUT_1-IMPULSE_INPUT_8) - Zmienne binarne umożliwiające odczyt wejść logicznych sterownika.
RS0HandleType (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona RS0_service_type) - Zmienna określająca sposób współpracy pierwszego portu szeregowego z urządzeniami zewnętrznymi. Do definiowania trybu pracy należy użyć predefiniowanych stałych:
RS_RAP (w platformie 3000 i nowszych RS_REPORT) - port przeznaczony jest do wysyłania raportu do komputera,
RS_NET (w platformie 3000 i nowszych RS_NETWORK) - port przeznaczony jest do współpracy sterownika z siecią RS-485,
RS_KAMS - port przeznaczony jest do współpracy sterownika z ciepłomierzem Kamstrup (tryb ten nie jest dostępny we wszystkich platformach).
RS1HandleType (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona RS1_service_type) - Zmienna określająca sposób współpracy drugiego portu szeregowego z urządzeniami zewnętrznymi. Prędkość tego portu jest stała, dlatego też port ten nie obsługuje wszystkich trybów pracy co port 1 (np. urządzeń zewnętrznych). Do definiowania trybu pracy należy użyć predefiniowanych stałych:
RS_RAP (w platformie 3000 i nowszych RS_REPORT) - Tryb pracy do wysyłania raportu.
RS_NET (w platformie 3000 i nowszych RS_NETWORK) - Tryb pracy do współpracy z siecią RS-485.
RapId (nie występuje w platformie 3000 i nowszych) - Zmienna definiująca typ/identyfikator raportu wysyłanego do komputera.
SubId (nie występuje w platformie 3000 i nowszych) - Zmienna definiująca podtyp/drugi identyfikator raportu wysyłanego do komputera.
UnitCode (w platformie 3000 i nowszych nazwana jest ona reports_unit_ID) - Zmienna definiująca kod jednostki używany przy komunikacji z komputerem.
RSRadioMaster (nie występuje w platformie 3000 i nowszych) - Flaga załączająca/wyłączająca obsługę radiomodemu.
RSRadioName (nie występuje w platformie 3000 i nowszych) - Zmienna definiująca nazwę radiomodemu.
first_run - Zmienna binarna (flaga), która jest ustawiana zaraz po starcie (włączeniu zasilania) sterownika i służy do zasygnalizowaniu programowi technologicznemu, że jego procedury wykonawcze są wykonywane po raz pierwszy. Wyzerowanie tej flagi jest zadaniem programu technologicznego.
char RSGetPar(unsigned int par) (w platformie 3000 i nowszych ma ona sygnaturę int get_sender_parameter_value(unsigned int parameter_address)) - Funkcja zwracająca aktualną wartość odczytanego z komputera (tzn. od programu sender) parametru o zadanym numerze par/parameter_address.
char NetGetPar(unsigned int par) (w platformie 3000 i nowszych ma ona sygnaturę int get_network_requested_parameter_value(unsigned char parameter_address)) - Funkcja zwracająca aktualną wartość parametru odczytanego z sieci RS-485 o zadanym numerze par/parameter_address.
Poprzedni | Spis treści | Następny |
Programowanie sterownika firmy Z-ELEKTRONIK | Początek rozdziału | Struktura programu technologicznego |