4.5.3. Wersjonowanie biblioteki

Wcześniej w tej sekcji pojawiło się pojęcie numeru wersji biblioteki. Oznacza on konkretny zestaw plików nagłówkowych (tzn. funkcji i dokumentacji) oraz graficznych, który może być używany w programach przystosowanych do korzystania właśnie z tego zestawu. Wynika to z faktu, iż zazwyczaj biblioteki o różnych wersjach nie są ze sobą zgodne (mogą np. występować różnice w sygnaturach funkcji czy też w znaczeniu zmiennych w komentarzach).

Z wersjonowaniem bibliotek związane jest jeszcze jedno pojęcie: numeru kompilacji biblioteki. Nie jest on uwidaczniany bezpośrednio w strukturze katalogów biblioteki, a można go jedynie odczytać z pliku lib.log (opis: Sekcja 4.5.4).

Jednym z ważniejszych problemów przy modyfikowaniu biblioteki jest odpowiedź na pytanie: czy należy zmienić numer wersji biblioteki czy tylko utworzyć nową jej kompilację? Regułą jest, że w ramach jednej wersji biblioteki musi być zachowana pełna zgodność z wcześniejszymi kompilacjami. Oznacza to, że nową kompilację tej samej wersji biblioteki można utworzyć jeśli dopisana została nowa funkcja, rozszerzona została dokumentacja lub wykonana została inna zmiana nie powodująca problemów z kompilacją programów technologicznych ani nieoczekiwanego zachowania (lub nieoczekiwanych wyników) przy generowaniu dokumentacji. Jeśli zaś któryś z tych przypadków ma miejsce - konieczne jest utworzenie nowej wersji biblioteki.

Istotne jest, aby po zmodyfikowaniu biblioteki, dodać opis wprowadzonych zmian do pliku lib.log (opis formatu znaleźć można w sekcji poświęconej skryptowi verslin: Sekcja 12.3). Jeśli taki wpis nie zostanie dodany, to skrypt verslin nie pozwoli na kompilację żadnego programu z daną wersją biblioteki.